Informace o barvách a lazurách

Aby nábytek odolal vnějším vlivům a zůstal dlouho v dobrém stavu, je potřeba aplikovat nátěr.

Nábytek zatěžuje především:

Přímé slunce

Druh nátěru je potřeba zvolit podle toho, kde bude nábytek umístěn a jykým vlivům tedy má odolávat. 

Je-li nábytek vystaven po celý den slunečnímu záření, typicky umístěním na jižní straně bez zastínění, může časem docházet k tvorbě drobných prasklin do kterých se zanese prach, nateče do nich voda lak přestane chránit dřevo před poškozením. Tím se snižuje životnost a hezký vzhled nábytku.

Slunce ze dřeva vytahuje za teplých dní smolu, proto doporučujeme u nábytku umístěnému na slunci spíše světlýý odstín nátěru, čím tmavší barva, tím více se může slunce do ploch nábytku opírat. I přes to, že lazury které používáme obsahují UV filtr, na konci sezony je takový nábytek znatelně tmavší. To je velmi dobře vidět na místech, kde bylo trvale umístěno prostírání či popelník. V těchto místech zůstane stejný odstín jako na začátku sezóny, zatímco jeho okolí ztmavne.

Déšť

Nábytek, narozdíl od ostatních dřevěných výrobků jako ploty, pergoly apod., je více namáhán na horizontálních částech. Na deskách stolů či sedácích se drží voda, narozdíl od svyslých ploch odkud steče. Nábytek vystavený dešti by měl být umístěn v prostorech, kde je zároveň zajištěno dobré větrání, aby se mohla voda co nejdříve odpařit a nevsakovat se do dřeva.

Stojí-li nábytek na tvávě nebo na hlíně, je větší pravděpodobnost, že že začne odspodu černat, postupně tlít, protože plocha řezu zespod více vsakuje vlhkost. To je možné vyřešit podložením nohou dřevěnou patičkou, kterou je možné snadno kdykoli vyměnit.

V případě barev JohnsTones se vytváří na povrchu kuličky vody které se nevsakují. Jakmile po určité době tento efekt zmizí, doporučujeme přetřít vodorovné povrchy bezbarvým nátěrem stejného druhu od výrobce JohnsTones.

Prach

Naruší-li povětrnostní vlivy povrch nábytku, začne se do trhlin zanášet prach. Ten již není možné odstranit. Jedna z možností jak zajistit delší živostnost našich výrobků je nábytek zbrousit (jen o torchu, aby nevznikli světlejší místa v laku) a přetřít jej tmavší barvou.

Již jsme se setkali i spřípadem, kdy byl nábytek vystaven velmi prašnému prostředí. Po dešti prach zmoknul a vytvořit na povrchu mapy. Nábytek byl poté vystaven několik týdnů prudkému slunci. Po omytí ploch zůstali v barvě vypálené mapy.

Jakou barvu tedy vybrat?

Výběr lazury záleží především na umístění nábytku:

  • Pod střechou: Tlustovrstvá lazura (doporučujeme JohnsTones Satin Woodstain)
  • Ve volném prostoru: Tenkovrstvá lazura (doporučujeme JohnsTones Clasic Matt Woodstain)